DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991.

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991.

19.11.2011.

Komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske Opće bolnice, kroz koju je tijekom agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar 1991. prošlo 3470 ranjenika te izvedeno više od 2500 operacija, u Vukovaru je danas počelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i dvadesete godišnjice stradanja toga grada u Domovinskom ratu. U komemorativnom programu nazvanom "Hrabri ljudi", što je i moto ovogodišnjeg obilježavanja 20. obljetnice vukovarske tragedije, sudjelovali su klapa HRM Sv. Juraj, pjevačica Gabi Novak i glumac Darko Milas. Pored velikog broja građana Vukovara i domoljuba pristiglih iz svih krajeva Hrvatske, skupu su bili nazočni predsjednik RH Ivo Josipović i Hrvatskog sabora Luka Bebić, predsjednica Vlade Jadranka Kosor, ministri u Vladi, saborski zastupnici, đakovački i osječki nadbiskup i predsjednik HBK msgr. Marin Srakić, te brojni drugi visoki crkveni dužnosnici kao i čelnici i predstavnici brojnih stradalničkih i braniteljskih udruga, političkih stranaka te članovi diplomatskog zbora akreditirani u Hrvatskoj. U koloni sjećanja, u kojoj se prvi put nose zastave 144 hrvatske ratne postrojbe, sudionici obilježavanja predvođeni pripadnicima 204. vukovarske brigade koja je 1991. godine branila grad, uputili su se nakon komemorativnog programa gradskim ulicama prema 5,5 kilometara udaljenom Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata. Ondje su državna i druga izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće kod središnjeg spomenika autorice akademske kiparice Đurđe Ostoje. Nakon molitve za poginule i nestale u Domovinskom ratu koju je izmolio nadbiskup Marin Srakić, svetu misu na groblju predvodio je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić.

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991., a završila 18. studenoga slomom obrane grada koji je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. vukovarsku brigadu. U agresiji na Vukovar prema podacima vukovarske bolnice do sloma obrane grada poginule su 1624, a ranjeno više od 2500 osoba. U srpske koncetracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada prognano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba.

-----------
  

IZDVOJILI SMO

Za odgovore o tome kako se dakle stvaraju centri izvrsnosti poput ovog, morali smo zagrepsti dublje i postaviti nekoliko ključnih pitanja tajniku koji o tome zna najbolje. Kaže za sebe da više voli raditi nego govoriti i da ga se ne može vidjeti na dodjelama medalja...
  

ZANIMLJIVOSTI

Ivan Krstić je prvi čovjek računalne sigurnosti u Apple-u, početkom stoljeća bio je član Saveza, a da je osobit i neponovljiv znali smo odmah...
Zagrebački računalni savez - Sva prava pridržana | Objave portala nije dozvoljeno prenositi bez prethodnog odobrenja Saveza.