HRVATSKI SVJETSKI KONGRES - DVADESET GODINA RADA

HRVATSKI SVJETSKI KONGRES - DVADESET GODINA RADA

23.07.2013.

Od 23. do 25. srpnja u Matici iseljenika održat će se sastanak Središnjeg odbora Hrvatskog svjetskog kongresa te će se obilježiti 20. obljetnica osnutka ove krovne organizacije hrvatskog izvandomovinstva. Okrugli stol održat će se u Zagrebu, u Hrvatskoj matici iseljenika, 25. srpnja 2013. godine od 9,00 do 12,00 sati.

Predavači i teme:

  • dr. sc. Božo Skoko: Prednosti i opasnosti za Hrvatsku u EU
  • Ante Sovulj: Hrvatski svjetski kongres - od ideje do 20-te obljetnice djelovanja
  • dr. sc. Ivan Čizmić: Hrvati izvan domovine: broj, identitet i snaga
  • mons. dr. Vinko Puljić: Stanje i perspektive hrvatskog naroda u BIH
  • Mijo Marić: Mogućnosti Hrvata i njihovih potomaka u stranim zemljama
  • dr. sc. Ljubo Jurčić: Gospodarske aktualne prilike i perspektive Republike Hrvatske.
  • fra Miljenko Stojić: U potrazi za poratnim žrtvama komunizma
  • dr. sc. Slaven Letica: Nacionalne manjine u Hrvatskoj: bogatstvo ili opterećenje?
  • dr. sc. Davor Pavuna: Dometi planetarne Hrvatske u EU ili što nam je činiti u današnjim prilikama hrvatskog naroda?

Osim središnjeg okruglog koji će se održati u četvrtak, 25.7., dan ranije, u srijedu 24.7. od 13 do 17 sati održat će se pozivna predavanja, predstavljanja i prezentacije, u sklopu kojih će gospodin Rikard Dimić, mag., predsjednik saveza, predstaviti Zagrebački računalni savez te pozvati delegate da pomognu uključivanju darovitih učenika iz iseljeništva u programe poticanja darovitosti saveza, osobito u natjecanje BOŽO TEŽAK i kampove za darovite na Silbi. Prezentacijama i predstavljanjima će biti obuhvaćene i druge zanimljive teme, evo programa za srijedu 24.7. :

Srijeda, 24.7.

13.15-13.30 – Prezentacija i poziv na sudjelovanje darovite djece iz iseljeništva na natjecanja
                          i kampove genijalaca, Zagrebački računalni savez, Rikard Dimić
13.30-13.45 – Hrvatski iseljenički kongres 2014., Marin Sopta
13.45-14.00 -  Adresar Hrvata izvan Republike Hrvatske, Kata Oreč
14.00-14.30 – Udruga Pelješki most, Branka Šeparović
14.30-14.50 – Stanka
14.50-15.50 -  Prezentacija “Eko Tour Croatia za Eko Tour Europa”
16.00-17.00 – Predstavljanje knjige ‘Hrvatski iseljenički duhopis’, Tuge Tarle
 
Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović već je primio izaslanstvo Hrvatskog svjetskog kongresa. Čestitajući obljetnicu djelovanja Hrvatskog svjetskog kongresa, zahvalio je članovima na njihovom doprinosu u stvaranju uvjeta za što uspješnije djelovanje iseljeničkih udruga kao i na svemu što čine za dobrobit hrvatskih iseljenika u svijetu.

A kako je sve počelo prije dvadeset godina i dvadesetak dana?

"U ime hrvatskih zajednica iz cijeloga svijeta sastali smo se u glavnom gradu svih Hrvata, Zagrebu, i osnovali prvi Svjetski hrvatski kongres 2. srpnja 1993." - zaključak je povijesnog skupa hrvatske dijaspore na kojem je utemeljena krovna organizacija svih Hrvata izvan domovine.

Zaboravi vlastito, skrbi se za opće dobro!
Prisjećam se kako nas je dvaput srdačno na Pantovčaku primio pokojni predsjednik dr. Franjo Tuđman

Ravnateljstvo dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu (Directio Nationalis Operumpro Migrationibus Croatis) poslalo je 15. srpnja ove godine čestitku članovima Hrvatskoga svjetskoga kongresa u povodu proslave 20. obljetnice djelovanja HSK. Prenosimo ju u cijelosti:

"Poštovani članovi Hrvatskoga svjetskoga kongresa, dragi gosti iz Domovine i iz inozemstva, uz čestitku za 20. obljetnicu rada HSK, sve vas iskreno pozdravljam! Jubileje je potrebno slaviti jer su jubileji svečanosti sjećanja, zahvalnosti, radosti i poticaji za budućnost. Radost ovoga jubileja za mene je to veća što sam od samih početaka vezan uz ovaj Kongres, još kao član Inicijativnog odbora. Smatrao sam tada da je osnivanje HSK ideja koju su davali hrvatski liječnici bila zaista u tome trenutku potrebna, to više što se ugasilo Hrvatsko vijeće i što je rat bio iza nas. Prisjećam se mnogih dragih ljudi koji su u Zagreb na konvencije HSK dolazili sa svih strana svijeta: iz SAD-a, Kanade, Australije i Europe. Prisjećam se kako nas je dvaput srdačno na Pantovčaku primio pokojni predsjednik dr. Franjo Tuđman, a koliku su vrijednost u HSK-u vidjeli naši tadašnji političari, pokazuje činjenica da su nam omogućili i u staroj sabornici Hrvatskoga sabora održati nekoliko konvencija.

Radujem se što se u novije doba mnogo mladih uključilo u rad HSK, prepoznavši ga kao ideju koju žele produbljivati i razvijati u nešto više i bolje. Iskusio sam da ime HSK ima snagu i karakter diljem svijeta. Sve su ovo razlozi da rad HSK ustraje i dalje na dobrobit cijeloga hrvatskog naroda, no uvijek pod geslom zapisanim na ulazu u Kneževu palaču u Dubrovniku: Obliti privatorum, publica curate! (Zaboravi vlastito, skrbi se za opće dobro!). Svim sudionicima proslave 20. obljetnice HSK-a u Zagrebu od srca čestitam, sa željom da što kvalitetnije i uspješnije djeluju na dobrobit HSK i svih njegovih članova, kao i cijeloga hrvatskoga naroda u Domovini i u inozemstvu".

Fra Josip Bebić, ravnatelj Ureda HBK i BK BiH za hrvatsku inozemnu pastvu
 

-----------
  

IZDVOJILI SMO

Za odgovore o tome kako se dakle stvaraju centri izvrsnosti poput ovog, morali smo zagrepsti dublje i postaviti nekoliko ključnih pitanja tajniku koji o tome zna najbolje. Kaže za sebe da više voli raditi nego govoriti i da ga se ne može vidjeti na dodjelama medalja...
  

ZANIMLJIVOSTI

Ivan Krstić je prvi čovjek računalne sigurnosti u Apple-u, početkom stoljeća bio je član Saveza, a da je osobit i neponovljiv znali smo odmah...
Zagrebački računalni savez - Sva prava pridržana | Objave portala nije dozvoljeno prenositi bez prethodnog odobrenja Saveza.