1. PRAKTIKUM DUI 2002, OTOK SILBA 27.8. – 2. 9. 2002.

1. PRAKTIKUM DUI 2002, OTOK SILBA 27.8. – 2. 9. 2002.

10.09.2002.

 

 


sometimes, somewhere in summertime


... jer Olib je zemlja daleka...


... pod jarbolima sjedimo mi ...


Sudionici seminara na brodu


... ali kakva virtualna stvarnost?!


-- it's OK!

Društvo učitelja informatike osnovnih škola Zagreba na poticaj i uz potporu Zagrebačkog računalnog saveza prvi je puta organiziralo ljetnu radionicu-praktikum za učitelje informatike.
Ideja je bila da se učiteljima informatike i ostalim zainteresiranim pruži prilika za organizirani prvi korak u programu trajnog stručnog usavršavanje te da uz razmjenu osobnih iskustava iz nastave informatike svaki učitelj samostalno radi na računalu u okviru dva odabrana programa u trajanju od po deset sati.

Seminar se održao na otoku Silbi koji pripada Zadarskom arhipelagu. Do otoka se brzom brodskom vezom iz Zadra dolazi za otprilike 2 sata. Otok je okružen otocima Lošinj, Premuda, Olib te više manjih otoka. Karakteristično za većinu otoka je to što imaju uz samu obalu pješčano morsko dno.

Pri samoj animaciji, krajem 6. mjeseca, u sve 102 zagrebačke osnovne škole odaslana su pisma s osnovnim informacijama i prijavnicama, obrascima za seminar. Odazvalo se 29 polaznika, što je za ovaj praktikum bio i planirani broj. Nažalost iz razgovora s učiteljima prisutnim na seminaru moglo se čuti kako su mnogi učitelji ostali u Zagrebu jer nisu ni znali za ovaj seminar. Nadamo se da će u slijedećim godinama svi učitelji dobiti pravodobno sve potrebite informacije.

Učitelji su na Silbu stigli 27.8. oko 8:30 sati. U to isto ali vrlo rano jutro ispraćena su djeca i mladež sudionici 3. ljetnih radionica informatike. Laganom šetnjom oko 15 min. uz zvuke traktorskih motora koji su prevozili prtljagu s obzirom da na Silbi nema prometa motornim vozilima, stiglo se do privremenog boravišta na Silbi. Deset bungalova izdvojenih u borovoj šumici, posebno izdvojen restoran, raznovrsni sportski tereni, te dvije računalne učionice u samom mjestu i 20 metara udaljena plaža činili su učiteljski novi dom.

U samom mjestu, u jednoj od područnih škola OŠ Zadarskih otoka udaljenoj od našeg prebivališta 5 min. hoda bile su postavljene dvije računalne učionice s ukupno 14 računala i pratećom opremom: 2 prijenosna računala, 2 pisača, skener, digitalni fotoaparat, projektor. Učionica 1s 8 računala imala je vezu na Internet, a računala u svakoj učionici bila su povezana u LAN mrežu. Pri postavljanju obiju učionica u početku je bilo manjih problema zbog napona i analogne telefonske linije, no ti problemi su riješeni na najbolji mogući način iako se spora veza na Internet kasnije u slobodno vrijeme, mnogima iz razumljivih razloga nije dopala. Izgradnjom digitalne centrale dogodine i njenim puštanjem u rad očekujemo i planiramo ISDN pristup Internetu.

Programi su započeli prvog dana u večernjim satima. Polaznici su imali mogućnost odabrati najviše dva programa, ali je bilo i onih koji su samovoljno zbog osobnog interesa pohađali i po 4 programa.

Programi 1. radnog seminara bili su: Multimedija, Web dizajn i animacije, Elementi vizualnog identiteta, Napredno programiranje-iskustva vrhunskog natjecatelja, Visual basic, Terrapin logo, Mreže i komunikacije i Linux.
Svi programi odvijali su se paralelno u dvije učionice. Od dopunskih programa polaznici su odslušali predavanja: Motivacija i kreativnost, g. Karla Šoštarića iz Hrvatskog saveza inovatora, Produkcija, promocija i autorska prava s područja web-a, g. Trpimira Alajbeg iz udruge informatičara WEB.edit.
Također putem predavanja sudionici su dobili osnovne informacije o ideji uspostave zvijezde računalnih učionica po zagrebačkim gradskim četvrtima ZG.infostar o čemu je informacije dao g. Darko Podvorac.

Veliki interes izazvao je program Web dizajn i računalne animacije popularnog programskog voditelja Jasmina s umjetničkim imenom Jazz, kojeg su pohađali gotovo svi polaznici. Na kraju polaznici su ispunjavali anketu 1. radnog seminara na osnovu koje se neslužbeno može reći da je programski dio bio uspješan, uz primjedbe na neke elemente smještaja.

U slobodno vrijeme odvijale su se sportske aktivnosti: stolni tenis, košarka, te naravno neizostavno sunčanje i kupanje s "piciginom" na obližnjoj plaži. Organiziran je i cjelodnevni izlet brodom do obližnjeg otoka Oliba i dalje oko Silbe. Na brodu se taj dan ručalo, naravno što bi drugo nego ukusno pripremljena riba koju su polaznici zaslužili svojom pažnjom usmjernom na popularno predavanje g. Darka Podvorca, te pedantnošću pri odgovaranju na anketna pitanja.
Iznimno, također na brodu, učitelj Vinkoslav Galešev iz OŠ Prečko - stručni urednik časopisa ENTER kratko je predstavio tiskovinu.

A šta su za me ove bisne hridi ...

U ostvarenje ovog projekta uloženo je dosta truda kako u samoj pripremi koja je otpočela još u 6 mjesecu tako i u raspremi čitavog projekta s kojom se planira završiti u 9 mjesecu. Glavni organizacijski posao obavio je ZAGREBAČKI RAČUNALNI SAVEZ (ZRS) zajedno s DRUŠTVOM UČITELJA INFORMATIKE OSNOVNIH ŠKOLA ZAGREBA, a u stručni dio uključene su bile specijalizirane informatičke udruge koje surađuju sa Savezom: NET SYSTEMS, MUDRI, WEB.EDIT, SABIRNICA, TRAG i S VIJUGOM.

Doviđenja na Silbi 2003. !

  

IZDVOJILI SMO

Za odgovore o tome kako se dakle stvaraju centri izvrsnosti poput ovog, morali smo zagrepsti dublje i postaviti nekoliko ključnih pitanja tajniku koji o tome zna najbolje. Kaže za sebe da više voli raditi nego govoriti i da ga se ne može vidjeti na dodjelama medalja...
  

ZANIMLJIVOSTI

Ivan Krstić je prvi čovjek računalne sigurnosti u Apple-u, početkom stoljeća bio je član Saveza, a da je osobit i neponovljiv znali smo odmah...
Zagrebački računalni savez - Sva prava pridržana | Objave portala nije dozvoljeno prenositi bez prethodnog odobrenja Saveza.