ZIMSKE ZRS radionice ili kamp za napredne programere

ZIMSKE ZRS radionice ili kamp za napredne programere

15.12.2020.

Ovogodišnje zimske radionice započinju u tjednu završetka obrazovnog razdoblja i odvijat će se prema rasporedu za svaki dan do počeka idućeg obrazovnog razdoblja. Osim za naprednije programere odvijat će se i radionice i vježbe za početnike.

Sve radionice za napredne programere održavat će u online režimu, a dnevni raspored s mogućnostima pojačanog rada i usavršavanje objavit će se i dopunjavati na ovoj obavijesti. (Obavijest o dodatnim terminima za početnike i popularizatorske radionice objaviti će se zasebno, a učenici razredne nastave dobit će isto tako dodatne mogućnosti za zimsko uživanje u programiranju). Pristupanje slalomima je putem sustava na simulacije.zrs.hr, a analiza ide preko uobičajenih kanala za radionice, a u dogovoru s voditeljem.

Zbog novih mjera ionako ćemo svi zajedno biti prilično vezani za dom i obitelj, pa bi bilo dobro to vrijeme pojačano iskoristiti za vlastito ubrzano usavršavanje u područjima koja nas vesele.

UVODNI RASPORED RADIONICA I NATJECANJA:

- ponedjeljak 21.12., redoviti večernji termin za grupu 5-A i 5-A1

- utorak 22.12.2020., 19:30 do 22, redoviti večernji termin za grupu 8-A2

- srijeda 23.12.2020., 19:30 do 22, tri grupe, redoviti večernji termin za grupu 7-A1 i 7-A2, u isto vrijeme grupa SŠ plus grupe 6-A1 i 6-A2, voditelji će pozvati svako svoju grupu na ustaljeni online način

- 24/25/26.12. 2020., nema radionica, ali - ako je netko pogrješkom ispustio 1. kolo pAKCELERATOR ili 1. kolo AVVENIRE - imat će oprostni blagdanski pristup u natjecanje ili za srednjoškolce i najbolje osnovce redoviti pristup u MASTERS, 1. kolo koji započinje 18.12. i otvoren je do 31.12.

- NEDJELJA 27.12., dodatno, započinje pAKCELERATOR 2 ogled, za osnovce, bit će otvoren od 15 sati 

NASTAVAK ONLINE KAMPA

1. DAN: ponedjeljak 28.12.2020., C++/Python
 
A. SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8, tri slaloma plus tri analize s objašnjenjima
te rezervnim zadacima za one koji imaju 100% točnosti:
- od 9 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- od 10:30 do 11:30, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 10:30 do 11:30, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
- od 11:45 do 12:45, 2. slalom - 2 zadatka
- od 12:45 do 14:45 stanka za odmor i objed
- od 15 do 16:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja 2. slaloma
- od 15:00 do 16:00, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
- od 16 do 17:00, 3. slalom - 2 zadatka
- od 17 do 18:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja 3. slaloma
- od 17:00 do 18:00, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
- od 11:00 do 12:00, analiza i objašnjenja, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
- od 12:15 do 13:15, grupa 7/8-E, analiza i objašnjenja
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
- od 13:14 do 14:15, grupa Boozdovan, analiza i objašnjenja
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg kampera dana - i evidentira mu osvojenu nagradu
- od 18 ..., vrijeme za samostalni rad i ponovno rješavanje nerješenih zadataka dana
 
2. DAN: utorak 29.12.2020.C++/Python + Logo, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8,
dva slaloma plus dvije analize s objašnjenjima za svaku grupu te rezervnim zadacima za one koji imaju 100% točnosti:
 
A1) C++/Python, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 9 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- od 10:30 do 11:30, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 10:30 do 11:30, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
- od 11:30 polaznici koji ne rade Logo rješavaju ono što nisu uspjeli do kraja prethodni dan, voditelj je dostupan za poruke
 
A2) Logo grupa A i Logo grupa B, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 11:30 do 13:15, 1. slalom - 4 zadatka
- od 13:15 do 15:00 stanka za odmor i objed
- od 15:00 do 16:00, grupa A, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 16:00 do 17:00, grupa B, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
- od 11:00 do 12:00, analiza i objašnjenja, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
- od 12:15 do 13:15, grupa 7/8-E, analiza i objašnjenja
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
- od 13:14 do 14:15, grupa Boozdovan, analiza i objašnjenja
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg polaznika (kampera) dana - i evidentira mu osvojenu nagradu. Po završetku kampa, najbolji polaznik u svakoj grupi dobit će i dodatnu nagradu ZIMSKI KAMP 2020/21.
- od 17 ..., vrijeme za samostalni rad i ponovno rješavanje nerješenih zadataka dana
 
3. DAN: srijeda 30.12.2020.C++/Python i Logo
 
A1. C++/Python SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8,
tri slaloma plus tri analize s objašnjenjima te rezervnim zadacima za one koji imaju 100% točnosti:
- od 9 do 11:00, Zimska programerska liga, 1. ogled, C++/Python, trajanje 120 minuta
- od 11:00 do 12:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 12:15 do 13:15, ispravljanje pogrešaka (dodatni pokušaj) u Zimskoj ligi
- od 12:45 do 14:45 stanka za odmor i objed
- od 15 do 15:45, dežurstvo na e-mailu: vrednovanje, analiza i dodatna objašnjenja 1. ogleda, kome je potrebno
 
A2. Logo GRUPE A i B
- od 15:00 do 17:00, Zimska programerska liga, 1. ogled, Logo, trajanje 120 minuta
- od 17:00 do 18:00, online radionica: 1. ogled Zimske lige, vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 18:15 do 19:15, ispravljanje pogrešaka (dodatni pokušaj) u Zimskoj ligi
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
- od 11:00 do 12:00, analiza i objašnjenja, grupa SŠ
- iza 14 sati rješavanje Zimske C++ lige, 1. ogled, trajanje 120 minuta
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
- od 12:15 do 13:15, grupa 7/8-E, analiza i objašnjenja
- iza 14 sati rješavanje Zimske C++ lige, 1. ogled, trajanje 120 minuta
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
- od 13:14 do 14:15, grupa Boozdovan, analiza i objašnjenja
 
 
u s k o r o

opisivanje rasporeda se nastavlja se tijekom petka 18.12. do 15 sati, subote, ponedjeljka i srijede 23.12. Promjene i potrebne dopune dopisivat će se i u zadnjem tjednu ove godine, a po potrebi i od 4. do 8. siječnja.

. . .

02. siječnja 2021.

4. DAN: ponedjeljak 4.1.2021.C++/Python
 
A. SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8, tri slaloma plus tri analize s objašnjenjima
te rezervnim zadacima za one koji imaju 100% točnosti:
- od 9 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- od 10:30 do 11:30, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 10:30 do 11:30, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
- od 11:45 do 12:45, 2. slalom - 2 zadatka
- od 12:45 do 14:45 stanka za odmor i objed
- od 15 do 16:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja 2. slaloma
- od 15:00 do 16:00, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
- od 16 do 17:00, 3. slalom - 2 zadatka
- od 17 do 18:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja 3. slaloma
- od 17:00 do 18:00, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
- od 11:00 do 12:00, analiza i objašnjenja, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
- od 12:15 do 13:15, grupa 7/8-E, analiza i objašnjenja
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
- od 13:14 do 14:15, grupa Boozdovan, analiza i objašnjenja
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg kampera dana - i evidentira mu osvojenu nagradu
- od 18 ..., vrijeme za samostalni rad i ponovno rješavanje nerješenih zadataka dana
 
5. DAN: utorak 5.1.2021.C++/Python + Logo, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8,
dva slaloma plus dvije analize s objašnjenjima za svaku grupu te rezervnim zadacima za one koji imaju 100% točnosti:
 
A1) C++/Python, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 9 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- od 10:30 do 11:30, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 10:30 do 11:30, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
- od 11:30 polaznici koji ne rade Logo rješavaju ono što nisu uspjeli do kraja prethodni dan, voditelj je dostupan za poruke
 
A2) Logo grupa A i Logo grupa B, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 11:30 do 13:15, 1. slalom - 4 zadatka
- od 13:15 do 15:00 stanka za odmor i objed
- od 15:00 do 16:00, grupa A, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 16:00 do 17:00, grupa B, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
- od 11:00 do 12:00, analiza i objašnjenja, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
- od 12:15 do 13:15, grupa 7/8-E, analiza i objašnjenja
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
- od 13:14 do 14:15, grupa Boozdovan, analiza i objašnjenja
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg polaznika (kampera) dana - i evidentira mu osvojenu nagradu. Po završetku kampa, najbolji polaznik u svakoj grupi dobit će i dodatnu nagradu ZIMSKI KAMP 2020/21.
- od 17 ..., vrijeme za samostalni rad i ponovno rješavanje nerješenih zadataka dana
 
- srijeda 6. siječnja, državni blagdan
 
6. DAN: četvrtak 7.1.2021.C++/Python i Logo
 
A1) C++/Python, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 9 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- od 10:30 do 11:30, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 10:30 do 11:30, rezervni zadaci (2) za one koji imaju 100% ili dovoljno visoku točnost
- od 11:30 polaznici koji ne rade Logo rješavaju ono što nisu uspjeli do kraja prethodni dan, voditelj je dostupan za poruke
 
A2) Logo grupa A i Logo grupa B, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 11:30 do 13:15, 1. slalom - 4 zadatka
- od 13:15 do 15:00 stanka za odmor i objed
- od 15:00 do 16:00, grupa A, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 16:00 do 17:00, grupa B, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
- od 11:00 do 12:00, analiza i objašnjenja, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
- od 12:15 do 13:15, grupa 7/8-E, analiza i objašnjenja
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
- od 13:14 do 14:15, grupa Boozdovan, analiza i objašnjenja
 
7. DAN: petak 8.1.2021.C++/Python i Logo
 
A1. C++/Python SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8,
tri slaloma plus tri analize s objašnjenjima te rezervnim zadacima za one koji imaju 100% točnosti:
- od 9 do 11:00, Zimska programerska liga, 2. ogled, C++/Python, trajanje 120 minuta
- od 11:00 do 12:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 12:15 do 13:15, ispravljanje pogrešaka (dodatni pokušaj) u Zimskoj ligi
- od 12:45 do 14:45 stanka za odmor i objed
- od 15 do 15:45, dežurstvo na e-mailu: vrednovanje, analiza i dodatna objašnjenja 1. ogleda, kome je potrebno
 
A2. Logo GRUPE A i B
- od 15:00 do 17:00, Zimska programerska liga, 2. ogled, Logo, trajanje 120 minuta
- od 17:00 do 18:00, online radionica: 1. ogled Zimske lige, vrednovanje, analiza i objašnjenja
- od 18:15 do 19:15, ispravljanje pogrešaka (dodatni pokušaj) u Zimskoj ligi
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
- od 11:00 do 12:00, analiza i objašnjenja, grupa SŠ
- iza 14 sati rješavanje Zimske C++ lige, 1. ogled, trajanje 120 minuta
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
- od 12:15 do 13:15, grupa 7/8-E, analiza i objašnjenja
- iza 14 sati rješavanje Zimske C++ lige, 1. ogled, trajanje 120 minuta
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
- od 13:14 do 14:15, grupa Boozdovan, analiza i objašnjenja
 
8. DAN: ponedjeljak 11.1.2021.C++/Python
 
A. SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8, tri slaloma i večernja analiza + popravljanje nedovršenih slaloma
- od 09:00 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- od 11:45 do 12:45, 2. slalom - 2 zadatka
- od 16:00 do 17:00, 3. slalom - 2 zadatka
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
- u slobodno vrijeme polaznici rješavaju nedovršene zadatke iz prijašnjih slaloma
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ:
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
sve tri grupe:
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg kampera dana - i evidentira mu osvojenu nagradu
 
9. DAN: utorak 12.1.2021.C++/Python + Logo, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8,
dva slaloma plus dvije analize s objašnjenjima za svaku grupu te rezervnim zadacima za one koji imaju 100% točnosti:
 
A1) C++/Python, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 09:00 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
- u slobodno vrijeme polaznici rješavaju nedovršene zadatke iz prijašnjih slaloma
 
 
A2) Logo grupa A i Logo grupa B, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 11:30 do 13:15, 1. slalom - 4 zadatka
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
- u slobodno vrijeme polaznici rješavaju nedovršene zadatke iz prijašnjih slaloma
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ:
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
sve tri grupe:
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg kampera dana - i evidentira mu osvojenu nagradu

10. DAN: srijeda 13.1.2021.C++/Python
 
A. SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8, tri slaloma i večernja analiza + popravljanje nedovršenih slaloma
- od 09:00 do 11:00, 1. slalom - Zimska programerska liga, 3. ogled, C++/Python, trajanje 120 minuta
- od 11:45 do 12:45, 2. slalom - 2 zadatka
- od 16:00 do 17:00, 3. slalom - 2 zadatka
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
- u slobodno vrijeme polaznici rješavaju nedovršene zadatke iz prijašnjih slaloma
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ:
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:00 do 12:00, grupa 7/8-E, rješavanje
grupa Boozdovan
- od 9:00 do 12:45, grupa Boozdovan, rješavanje
sve tri grupe:
- nakon rješavanja zadatak u jutarnjem terminu, a prije analize, odraditi Zimska C++ ligu, 3. ogled, trajanje 120 minuta
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg kampera dana - i evidentira mu osvojenu nagradu
 
11. DAN: četvrtak 14.1.2021.C++/Python + Logo, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8,
dva slaloma plus dvije analize s objašnjenjima za svaku grupu te rezervnim zadacima za one koji imaju 100% točnosti:
 
A1) C++/Python, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 09:00 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
- u slobodno vrijeme polaznici rješavaju nedovršene zadatke iz prijašnjih slaloma
 
 
A2) Logo grupa A i Logo grupa B, SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8
- od 11:00 do 13:00 1. slalom - Zimska programerska liga, 3. ogled, Logo, trajanje 120 minuta
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
- u slobodno vrijeme polaznici rješavaju nedovršene zadatke iz prijašnjih slaloma
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ:
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
sve tri grupe:
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg kampera dana - i evidentira mu osvojenu nagradu
12. DAN: petak 15.1.2021.C++/Python
 
A. SVE GRUPE s oznakom 5,6,7 i 8, tri slaloma i večernja analiza + popravljanje nedovršenih slaloma
- od 09:00 do 10:30, 1. slalom - 3 zadatka
- od 11:45 do 12:45, 2. slalom - 2 zadatka
- od 16:00 do 17:00, 3. slalom - 2 zadatka
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
- u slobodno vrijeme polaznici rješavaju nedovršene zadatke iz prijašnjih slaloma
 
B. GRUPA 7/8-E, zatim Boozdovan plus i grupa SŠ
grupa SŠ:
- od 9:00 do 11:00, rješavanje zadataka, grupa SŠ
grupa 7/8-E
- od 9:15 do 12:15, grupa 7/8-E, rješavanje
grupa Boozdovan
- od 9:30 do 13:15, grupa Boozdovan, rješavanje
sve tri grupe:
- između 17:00 i 21:00, online radionica: vrednovanje, analiza i objašnjenja slaloma, točan termin po dogovoru s voditeljem
 
NAPOMENA:
- na kraju dana svaki voditelj odabire najboljeg kampera dana - i evidentira mu osvojenu nagradu
  

IZDVOJILI SMO

U eri najboljeg hrvatskog olimpijca Gorana Žužića i njegovih kolega Ive Sluganovića, Filipa Barla i Bruna Rahlea koja je trajala od 2006. do 2009. godine...
  

ZANIMLJIVOSTI

Ivan Krstić je prvi čovjek računalne sigurnosti u Apple-u, početkom stoljeća bio je član Saveza, a da je osobit i neponovljiv znali smo odmah...
Zagrebački računalni savez - Sva prava pridržana | Objave portala nije dozvoljeno prenositi bez prethodnog odobrenja Saveza.